
Civilsamfund og hjemmeplejen viser ny vej ind i fællesskaber
Hjemmeplejen på Amager i København vil rigtig gerne hjælpe ensomme borgere med at finde fællesskaber, de kan være en del af.
Københavns Kommunes hjemmepleje på Amager har mange års erfaring med at arbejde systematisk med forebyggelse, opsporing og afhjælpning af ensomhed ved at koble de ældre borgere til aktiviteter og fællesskaber i civilsamfundet.
Siden 2017 er der blevet uddannet ensomhedsambassadører, der har til formål at hjælpe borgerne til at springe ud i nye relationer bl.a. for at bekæmpe ensomhed og fremme trivsel og livsglæde.
Sundheds- og Omsorgsforvaltningen i København Kommune kalder indsatsen "Relationel Guidning - en ny vej ind i fællesskaber".
Nu skal de i i gang med en fase 2 af Relationel Guidning, som skal styrke samarbejdet og koordineringen med de lokale frivillige aktører.
Hvad er udfordringen?
Udfordringen er, at mange ældre oplever ensomhed og har svært ved at komme ud af eget hjem til de frivillige fællesskaber i civilsamfundet.
En anden udfordring er, at indsatsen indtil nu har været præget af engagerede ildsjæle som drivere. Nu skal det være en mere generel og gennemgående faglig indsats for flere medarbejdere.
Hvad er ambitionen?
Den nye fase af Relationel guidning har fokus på at styrke samarbejdet og koordineringen med de lokale frivillige aktører som det lokale samarbejdsforum, Frivilligcenteret og Seniorklubber m.fl.
Indsatsen har en ambition om at bryde med siloerne og samarbejde på tværs af den kommunale og frivillige sektor via stærk brobygning. Ambitionen er også, at den relationelle guidning skal implementeres som en fast del af driftens strukturer og tilgang blandt medarbejderne.
Hvem samarbejdes der med?
Der er fokus på at styrke samarbejdet med de lokale foreninger og frivillige aktører for at øge mulighederne for at lave det gode match mellem borgere og civilsamfund.
De frivillige aktører er blevet inviteret ind til intro-eftermiddag, hvor der er en fælles dialog om samarbejdet om de udvalgte borgerforløb. Derudover består samarbejdet af møder i lokalområdet til fire årlige seminarer.
Nye strukturerede handlekompetencer
Indsatsen handler om, at medarbejderne motiverer og støtter borgerne i at tage små skridt ud i de lokale fællesskaber. Der er fokus på det kærlige stop-op og skub med afsæt i borgerens egne ressourcer.
Vigtigt at arbejde i en struktureret proces, hvor medarbejderne hele tiden evaluerer og tilpasser indsatsen. Derfor trænes medarbejderne i handlekompetencer, og de bliver uddannet som ensomhedsambassadører.
Der er 14 medarbejdere, der allerede er uddannet som ensomhedsambassadør og deres fokus er på udvalgte borgerforløb i samarbejde med civilsamfundet.
Det handler om at styrke medarbejdernes kompetencer i forhold til at invitere sig ind i den svære samtale med borgeren, når der umiddelbart opleves modstand.
Den teoretiske baggrundsviden, som indsatsen står på, stammer fra Videnscenter om Handicap og redskaberne deltagelsesstjernen og deltagelsesspiralen - og målet om at lykkedes med de små skridt i samarbejdet med borgeren. Se mere: www.videnomhandicap.dk
Mod til at turde tage springet
Medarbejderne støtter og hjælper borgerne til at være modige til at tage springet ud i noget nyt via bl.a. den motiverende samtale, som også kan være en svær samtale, fx hvis borgeren er i en sorgproces.
1. Match med civilsamfundet
Det er svært at finde det rigtige match til civilsamfundet, da medarbejderne mangler viden eller relation til tilbuddene i lokalsamfundet.
Derfor kalder det på en tværfaglig og koordineret indsats, hvor medarbejdere og ledere er fælles om indsatsen.
Vigtigt at fokusere på udvalgte borgerforløb i projektperioden i samarbejde med civilsamfundet, så alle aktører bliver skarpere på opgave-ansvarsfordeling, vurderingskriterierne af borgerne og kan italesætte og styrke koordineringsarbejdet.
En generel barriere for indsatsen er den manglende indsigt i hjemmeplejen og civilaktørernes arbejde i forhold viden om de konkrete rammer for arbejdet - og hvilke udfordringer medarbejdere og frivillige møder.
1. Ikke bare et projekt
Der er fokus på, at indsatsen ikke stopper efter projektperioden, men at tilgangen bliver implementeret som en langtidsholdbar fast del af kerneopgaven.
Det er derfor centralt at fastholde det personlige og faglige engagement blandt ensomhedsambassadørerne og borgerne.
2. Bryde med siloerne
En erfaring er, at det kræver en tilpasning og særlig opmærksomhed fra civilsamfundet at kunne rumme de ældre borgere og være gode til at tage imod de ældre.
Følgeskab og den gode modtagelse hos civilaktørerne er vigtigt at arbejde med.
Der skal dermed bygges bro gennem forståelse og øget viden om hinandens arbejdsmetoder, så der kan skabes ny fælles værdi for borgerne.
Gode råd til andre
- Fælles læringsfora: Etablering af regelmæssige mødefora, hvor man mødes på tværs og kan dele erfaringer og lære af hinanden.
- Vedvarende dialog: Opretholdelse af åben kommunikation og regelmæssig evaluering af samarbejdsinitiativerne.
- Feedback-loops: Systematisk opfølgning på samarbejdet og kontinuerlig forbedring baseret på erfaring
- Fælles datagrundlag: Udvikling af delte informationssystemer for bedre koordinering.







